Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget är en Band Activation Agency med fokus på försäljning aktiviteter och effektfulla kundupplevelser. Bolaget skapar strategier, koncept och kommunikation samt bemannar aktiviteter för en ökad försäljning inom konsumenthandeln och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 167 011 | 154 251 | 127 566 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 059 | 5 172 | 3 132 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 898 | 10 021 | 2 874 |
| Årets resultat (tkr) | 9 441 | 1 726 | 2 121 |
| Summa tillgångar (tkr) | 177 328 | 226 714 | 139 867 |
| Antal anställda | 20 | 36 | 43 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 167 011 | 154 251 | 127 566 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 059 | 5 172 | 3 132 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 898 | 10 021 | 2 874 |
| Årets resultat (tkr) | 9 441 | 1 726 | 2 121 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 62 303 | 62 353 | 31 593 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 115 026 | 164 361 | 108 274 |
| Tillgångar (tkr) | 177 328 | 226 714 | 139 867 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 44 898 | 35 457 | 34 055 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 649 | 4 339 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 132 430 | 187 608 | 101 473 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 177 328 | 226 714 | 139 867 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 12 683 | 22 404 | 24 333 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 575 | 9 719 | 10 165 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 20 | 36 | 43 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 351 | 4 285 | 2 967 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 913 | 892 | 802 |
| Vinstmarginal | 1.2% | 3.4% | 2.5% |
| Soliditet | 25.3% | 16.8% | 26.6% |
| Kassalikviditet | 86.9% | 87.6% | 106.7% |
Nrg Agency AB ingår i en koncern med 14 bolag. Moderbolag är Lighthouse Group AB och koncernmoderbolag är Lhg Future Solution AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget är en Band Activation Agency med fokus på försäljning aktiviteter och effektfulla kundupplevelser. Bolaget skapar strategier, koncept och kommunikation samt bemannar aktiviteter för en ökad försäljning inom konsumenthandeln och därmed förenlig verksamhet.